Gdy magiczne garnki przestają być magiczne

 

zacna-promocja-milordzie

 

Dość często dzwonią do mnie przemiłe osoby informujące mnie, że niesamowitym zbiegiem okoliczności zostałem szczęśliwie wylosowany i wygrałem suszarkę, blender, tudzież bilety na występ znanego kabareciarza. Doskonale zdaje sobie sprawę, ze otrzymanie powyższej nagrody poprzedzone jest wcześniejszą prezentacją niezwykłych produktów (w niezwykłych cenach) i niepowtarzalną okazją nabycia ich w „promocji”. Któregoś razu postanowiłem sprawdzić czy opowieści osób uczęszczających na takie spotkania są prawdziwe i udałem się na pokaz możliwości znanej marki „ekskluzywnych” garnków. Przyznaję szczerze, że prezentowane produkty robiły wrażenie, ale jeszcze większy efekt wywarły na mnie umiejętności sprzedażowe handlowców. Całość dopełniły ceny – myślę, że nie jeden uczestnik pokazu mógł mieć dylemat czy kupić garnki, czy za tą samą kwotę wykonać generalny remont kuchni. Byłem naprawdę zdziwiony jak wiele osób podpisało wtedy umowy. Z tego co wiem większość z tych kosmicznej technologii zestawów kupowana była na raty. Z doświadczenia zawodowego wiem, że po dwóch, trzech dniach, czasem trochę później, szczęśliwy nabywca potrafi ochłonąć z emocji związanych z zakupem i złapać się za głowę z powodu myśli o kwocie, jaką zapłacił. Warto wiedzieć, że prawo nie jest obojętne i chroni nas w takich sytuacjach

Kupując jako konsument poza lokalem przedsiębiorstwa (czyli np. na ulicy, na targach, kiermaszach od domokrążcy, na pokazach), mamy możliwość odstąpienia od takiej umowy w terminie czternastu dni od daty jej zawarcia. Nie ma znaczenia jaka jest przyczyna naszej zmiany zdania. Przy odstąpieniu od umowy nie musimy uzasadniać naszej decyzji. Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy w teorii powinniśmy otrzymać od sprzedającego, ale nie jesteśmy związani jego treścią, więc jeśli okażę się, że wzoru takiego nie otrzymaliśmy, możemy przygotować własną treść dokumentu. Pamiętajmy aby zachować dowód nadania oświadczenia od umowy i zadbać o otrzymanie potwierdzenia dostarczenia. Oczywiście, jeśli decydujemy się na odstąpienie od umowy, musimy zwrócić zakupione towary.

Warto zaznaczyć, ze wraz ze skutecznym odstąpieniem od umowy przez konsumenta wygasa także umowa kredytu wiązanego, jeśli taka była zawarta. Wystarczy tylko jedno oświadczenie. Nie trzeba dodatkowo kontaktować się z bankiem. Sprzedawca nie będzie mógł ścigać nas także o odstępne od umowy, gdyż zapis taki zgodnie z obowiązującym prawem jest nieważny. Konsument nie może być obciążony żadnymi kosztami manipulacyjnymi, a wszelkie rodzaje przedpłat powinny zostać mu zwrócone.

Jeśli nie jesteśmy pewni swoich praw, zawsze istnieje możliwość skorzystania z pomocy rzecznika praw konsumenta, a w przypadku, a w którym czujemy się oszukani możemy szukać pomocy także na policji.